Šiandien gana dažnai pasitaiko įvairių psichikos sutrikimų. Iš jų būtų galima išskirti depresiją, alkoholizmą, neurozę ir anoreksiją. Sunku pasakyti, kas šias ligas lemia, nes dažniausiai jomis suserga visiškai niekuo neišsiskiriantys žmonės. Sergant psichikos ligomis, reikėtų nedelsiant kreiptis į specialistą. Šiais atvejais gali padėti psichoterapeutas, kuris paskirs reikiamą gydymą.
Atrodytų, kad išvardytos ligos yra būtent "šių laikų", nes anksčiau apie jas buvo kalbėta tikrai nedaug. Tačiau tai nereiškia, kad šių sutrikimų nebuvo. Gera žinia ta, kad šiandien psichikos sutrikimai gali būti pagydomi, išvengiant tragiškų padarinių. Kaip antai, sergantieji depresija, gali bandyti nusižudyti, ir, deja, tikrai didelis skaičius žmonių bando tai padaryti – beveik pusė visų sergančiųjų. Kartais bando nusižudyti ir sergant alkoholizmu, neuroze ar anoreksija.
Artimieji, matydami, kad jiems brangus žmogus yra apatiškas, nustojo domėtis savo mėgstama veikla, dažnai būna niūrios nuotaikos ar kalba apie savižudybę, turėtų nedelsti ir ieškoti pagalbos, kurią geriausiai gali suteikti psichoterapeutas.
Nereikėtų nerimauti, jei manote, kad paciento gydymas trunka per ilgai. Psichikos ligos gerokai skiriasi nuo fizinių susirgimų, todėl gana sudėtinga nustatyti, kiek laiko gali trukti gydymas. Jei jis sėkmingas, depresija gali būti pagydoma per kelis mėnesius, tačiau kartais gydymas gali užtrukti ir kur kas ilgiau. Taigi, aiškių terminų, per kiek laiko gali būti išgydomos psichinės ligos, nėra ir negali būti.
Psichoterapeutas gali suteikti paciento artimiesiems socialinę pagalbą, tai yra, gali apmokyti, kaip elgtis su pacientu, kad jų elgesys galėtų padėti jam greičiau pasveikti. Svarbu, kad artimieji nesigėdytų, kad jų brangus ir artimas žmogus serga psichikos liga – tai tikrai nėra užkrečiama ir ja gali susirgti bet kas. Niekas negali būti tikras, kad ateityje tikrai nesusirgs depresija ar kitomis psichikos ligomis.
Klaidinga manyti, kad depresija suserga žmonės, kuriems trūksta valios ar tie, kuriems nepavyksta kovoti su sunkumais. Sunku pasakyti, kas lemia šią ligą, todėl nereikėtų laikytis išankstinių nuostatų. Svarbiausias dalykas, ką gali padaryti artimieji – tai ieškoti sergančiajam pagalbos. Blogiausia, kad lengvą depresijos formą gana sudėtinga nustatyti, tad ji gali būti painiojama su nusivylimu ar ilgai trunkančiu liūdesiu. Jei žmogų dažnai aplanko niūrios nuotaikos, jo niekas nedomina, jis kalba apie labai negatyvius dalykus, nedelskite – tai gali būti signalas, kad jis serga. Padėkite jam pasveikti.